Prohlédněte si exkluzivní nabídku dámských šatů na GetFashion.cz. Šaty již od 390 Kč.

- Tabulky velikostí -

Boty Trička Spodní prádlo Podprsenky Plavky Košile Kalhoty Bundy Rukavice Dětské velikosti Šaty Topy / tílka Sukně

- Tabulky značek -

adidas C&A Calvin Klein Converse Guess Levi's Mango Nike Zara

- Převodní tabulky velikostí -

Dámské - dle zemí Pánské - dle zemí

Vybrat správnou podprsenku je hotová věda

Koupit dobrou podprsenku, která padne jako ulitá, je hotová věda. Pojďme se podívat na pár zásad a pravidel, která nám s výběrem pomohou.

Při výběru spodního prádla pamatujte na to, že obvod podprsenky musí být dostatečně pevný, aby se nevytáhl při praní, a dostatečně široký, aby se nekroutil a nezařezával. Většina váhy poprsí má být nesena totiž obvodem, ne ramínky (ta by přesto měla být širší, zvlášť když máte větší prsa). Bohužel se velmi často u nekvalitní podprsenky obvod vytáhne a veškerá opora pak doslova závisí na ramínkách, která k tomu nejsou určena. Správná podprsenka je ta, která drží celý den na místě a není třeba ji nijak upravovat, popotahovat a rovnat.

Dalším důležitým bodem je umístění kostice. Kostice musí lemovat poprsí, v košíčku by mělo být umístěné celé prso! Neškodí si také připomenout, že ne každý tvar podprsenky se hodí pro všechna poprsí. Při výběru podprsenky nejde tedy jen o správnou velikost, ale také střih.

Máte menší prsa?

Používejte push-up! Střednímu a většímu poprsí spíše uškodí, protože těžší poprsí už se stejně více nezvedne a vycpání tak přidá na objemu ve spodní části. Ve výsledku nosíte pak prsa příliš nízko.

Máte větší prsa?

Pak zkuste balkonetový střih nebo dekoltový střih, může být i vyztužený, ale již bez vycpávky. Podprsenka, která má správnou velikost a dobře zvolený střih, poskytne prsům oporu a bojuje proti gravitačním vlivům. Navíc rovnoměrně rozloží váhu poprsí a zabrání tak pocení v kožních záhybech, dokáže ulevit bolestem zad a ramen.

  • Košíček by měl být příjemný, ale zároveň dost pevný, aby zabránil natahování vaziva v poprsí.

Umění se obléci

I když máte správnou velikost a druh podprsenky, je třeba ji umět také nosit. Při oblékání je nejdůležitější kostici zvednout až tam, kde prso roste od těla. Mnoho žen ukládá kostici příliš nízko a poprsí si už v košíčku neupraví, což je důležité stejně jako na závěr přizpůsobit správně délku ramínek.

Víte, co je bra-fitting? Odborné poradenství, kdy vám zkušená prodavačka vybere podprsenku, kterou vás následně naučí i správně nosit. Tuto službu dnes už nabízí celá řada kvalitních prodejen. Nestyďte se a poptejte se ve svém okolí.

Co může způsobit špatná podprsenka?
  • Špatné držení těla
  • Bolesti zad
  • Bulky a záněty
  • Problémy s dýcháním

Jak vyzkoušet a najít správnou podprsenku?

1) Zadní část podprsenky by neměla vylézat nahoru (velmi častý jev)
2) Obvod nesmí škrtit, ale zároveň škodí i přílišná „volnost“, kdy podprsenku snadno za zapínání natáhnete od těla. Ideální je, když pod obvod podprsenky bez potíží vsunete dva prsty.
3) Ramínka by v žádném případě neměla škrtit a způsobovat charakteristické otlaky. Zkuste menší obvod, případně širší ramínka (zvlášť při větším poprsí)
4) Prsa nesmí „přetékat“. Působí to neesteticky a je to i nezdravé.
5) Tlačit nesmí ani kostice. Správná kostice by měla lemovat prso a končit v podpažní jamce, a „nepropichovat“ prsní tkáň.
6) Pozor – kostice nesmí vepředu ani odstávat, pak opět podprsenka neplní svůj účel.
7) Zkouška správné podprsenky v kabince: Když zvednete ruce, prsa nesmí vypadávat. Pokud se prsa posunou, je zvolený obvod příliš velký nebo košíček nepřiměřeně malý.


Foto a odborná spolupráce: Ing Dana Jirásková, www.braexpert.cz